Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu atrakcji i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, które nie jest tak powszechne jak pozostałe w Polsce, przecież ma mnóstwo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w którym zawijały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie uzyskały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dobra zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych miejsc tego pięknego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na indywidualne miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i daje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to cudowne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To dobra brama miejska, która zatrzymała się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z nowej strony o zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i wysyła przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ciężka, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyznę w obecnym regionie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i dania ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, lecz również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje więc jakiś z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest zrozumiały dla gości dodatkowo silna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym pomieszczeniu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stara obecne reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments